High Sheriffs of Rutland 1129-2012
 Return   

  Henry I
1129 William de Albeni , the Breton
  Henry II
 1155 Richard de Humez
 1157 Robert fillius Goboldi
 1159 Richard de Humez
 1161 Robert fillius Goboldi
 1163 Richard de Humez
 1165 Robert Goebold
 1166 Richard de Humez
 1179 William Malduit
1188 Almaric Dispensator  ( Despenser )
  Richard I
 1189 William Malduit
 1190 William Malduit
 1195 William de Albeni
 1198 Bebedict de Haveresham
  John
 1199 Hugh le Scott
 1201 Gilbert de Toletorp
 1202 Ralph de Normanvilla
 1209 Robert de Braibroc
 1211 Henry de Braibroc
East 1215 -
William de Insula ( in office when Breaute was appointed)
  Henry III
27 June  1218 Falk de Breaute
29 Aug 1221 Richard de Repariis
21 Jan 1222 Alan Basset, son of Richard Basset ( accounts from Michaelmas  1220)
 1226 Roger de Lenham
 1227 Geoffrey de Rockingham
 1248 Ralph de Grenham
 1257 Anketinus de Martivall
  Edward I
 1272  Peter de Sakerle and William de Beiville
 1280 Aubrey de Whitlebury
 1288  Edmund, Earl of Cornwall
 1288 Peter de Weston
East 1294 Geoffrey de Rus or Russel
 1298   John de Borle
1 Oct  1300 John de Burghle or Burley( accounts for the whole year)
1 Feb 1301 Margaret, late wife of Edward, Earl of Cornwall
Mich 1303 Gilbert de Holm
  Edward II
22 Jan  1308 Ralph de Bella Fago
Mich 1309 Gilbert de Holm
East 1317 Hugh de Audele and Margaret his wife
  Gilbert de Holm
12 July  1318 Gilbert de Holm ( but apparently under-sheriff only until April 1321)
8 May  1321 John de Whitlebury
24 May  1321 Ivo de Aldeburgh
4 July  1322  Edmund Earl of Kent
 July  1322 Bernard de Brus
29Nov 1323 William Howard
  Edward III
17 Aug  1326 William Howard
East  1327 Hugh de Audelegh and Margaret his wife ( he died 10 Nov 1327)
14 Nov 1327 John de Borkesworth
12 Sep-6 Oct  1328 Gilbert de Holm
20 June-2 Oct 1330 John Toly
6 Sep-30Nov 1332 Reginald de la Mare
7June -15 July  1340 Robert Peltbeam
30 Sep-20 Jan 1340 Reginald de la Mare
20 Feb  1348 William de Bohun, Earl of Northampton
22 Feb-25 Feb  1348 William de Overton
30 Nov
Hil 1358
1359 John Kickeman
Mich  Humphrey de Bohun
20Oct-26 Nov 1359 William de Overton
6 Jan 1362 William Wade
Mich 1363 Humphrey de Bohun ( proved age of 5 May 1363)
22Oct-8 Dec 1363 Willaim de Beaufo
8 Oct  1369 Lawrence  Hauberk
24 Jan 1372 John de Whitlesbury
12 Dec 1374 Simon Warde
  Richard II
26 Nov  1377 John de Wittelbury
25 Nov  1378 Thomas de Burton , Knt
5 Nov  1379 John Basygneses, Knt
18 Oct  1380 Walter Scarle, of Uppingham ( did not account)
Mich 1380  William Morewood
1 Nov  1381 John Wytelsbury
24 Nov 1383 William  Flore
1 Nov 1384  Walter Scarle
11 Nov  1384 John de Calvyle, Knt
23 July  1385 Robert de Vere
20-22 Oct  1386 William Flore of Oakham
16 Feb  1388 John Wyttlebury
1 Dec 1388  Walter Scarle
15 Nov 1389 John de Calvyle, Knt
 1389 Edward, Earl of Rutland
3 Nov 1397 Thomas Outeby
  Henry IV
3 Nov 1399 John Whitlebury
10July  1400 John Pensax
8 Nov  1401 Roland Senliz or Sinluce
29 Nov  1402 John Arblaster
12 Nov 1404 Thomas Thorpe
5 March 1405 John Basynges
22 Nov 1405 John Daneys ( probably acted till Mich 1407)
9 Feb  1406 William Beaufo ( probably did not act) Tickencote
Mich  1407 Roger Flore
15 Nov 1408 Thomas Oudeby
4 Nov 1409 John Clerk
29 Nov 1410 William Greneham
 1410 Thomas Corby
20 Oct  1411 Thomas Burton, Knt
 1411 Thomas Corby
  Henry V
3 Nov  1412 Gerard or Roger Flore
 1412 Thomas Corby
6 Nov  1413 Thomas Oudeby
10 Nov 1414 James Bellers
11 Feb 1416 John Boyvill
30 Nov 1416 Thomas Burton, Knt
10 Nov  1417 Robert Browe
4 Nov  1418 Robert Chisleden
23 Nov 1419 John Pensax
16 Nov 1420 John Bellars, Knt
24 April 1421 Thomas Burton, Knt
  Henry VI
13 Nov  1423 John Oudeby
6 Nov  1424 John Daneys, Knt
15 Jan  1426 John Colepeper
12 Dec  1426 Henry Plesyngton, Knt
7 Nov 1427 Thomas Burton, Knt
4 Nov 1428 John Denys
10 Feb  1430 John Colepeper, Knt
5 Nov 1430 Thomas Flore
20 Nov 1431 Henry Plesyngton, Knt
5 Nov 1432 John Bovyvile
5 Nov 1433 William Beaufo
3 Nov  1434 Robert Danys
1 Aug  1435 John Pylton
7 Nov 1435 John Braunspath
8 Nov 1436 Hugh Boyvile
7 Nov 1437 Laurence Sherard
3 Nov 1438 William Beaufo or Beaupho
5 Nov 1439 Thomas Burton
4 Nov 1440 Henry Plesyngton, Knt
4 Nov 1441 Thomas Flore
6 Nov 1442 John or William Beaufo
4 Nov  1443 Thomas Barkeley
6 Nov  1444 John Basynges, Knt.(account rendered by his heiress, Alice Mackworth)
Mich 1445 William Walker
4 Nov  1446 John Boyvile
9 Nov 1447 William Hasildon
 9 Nov  1448 Hugh Boyvyle
20 Dec 1449 Robert Fenne
3 Dec  1450 Thomas Floure, Esq.
8 Nov 1451 William Eton or Heton
8 Nov  1452 Robert Sherard
5 Nov  1453 Robert Fenne, Esq.
4 Nov  1454 William Beaufo
4 Nov  1455 William Hasildon, Esq.
17 Nov 1456 Thomas Flore, Esq.
7 Nov 1457 Thomas Dale,  Esq.
7 Nov  1458 Robert Fenne, Esq.
7 Nov 1459 Everard Digby, Esq.
7 Nov 1460 John Fraunceys, Esq.
  Edward IV
7 Nov 1461 Thomas Palmer
5 Nov 1463 William Greneham, Esq.
5 Nov 1464 Thomas Flore, Esq.
5 Nov 1465 Richard Sapcote, Knt.
5 Nov 1466 William Broun
5 Nov  1467 Geoffrey Sherard
5 Nov 1468 John Dale Esq.
5 Nov 1469 Thomas Floure, Esq.
6 Nov  1470 William Greneham, Esq. ( did not account)
11 April  1471 Brian Talbot, Esq. ( accounts from Mich 1470)
9 Nov  1471 Thomas Berkeley ( afterwards knighted )
9 Nov  1472 William Hasildon, Esq.
5 Nov 1473 John Pylton
7 Nov  1474 William Browne
5 Nov  1475 John Sapcote ,Esq.
5 Nov  1476 David Malpas, Esq.
5 Nov  1477 Henry Makworth
5 Nov  1478 John Pylton
5 Nov  1479 Geoffrey Sherard
5 Nov  1480 William Palmer
5 Nov  1482 William Brown of Stamford
  Edward V
6 Nov  1483  Geoffrey Sherard
5 Nov  1484 John Pylton, Esq.
   Henry VII
5 Nov  1485 Everard Digby, Esq
5 Nov  1486 William Broun
4 Nov  1487 David Malpas
4 Nov  1488 Maurice Berkeley,  Knt.
5 Nov  1489 Thomas Sapcote
5 Nov  1490 John Dygby, Knt.
5 Nov  1491 Robert Haryngton, Esq.
26 Nov  1492 Christopher Broun
7 Nov  1493 John Pylton
5 Nov  1494 Thomas Sherard , Esq.
5 Nov  1495 Thomas Sapcote
5 Nov  1496 George Makworth, Esq.
5 Nov  1497 Robert Haryngton, Esq.
5 Nov 1498 Everard Digby, Esq
11 Nov  1499 John Chiselden, Esq.
15 Nov  1500 Christopher Broun, Esq.
5 Nov  1501 John Dygby, Knt.
8 Nov  1502 John Haryngton, Esq.
18 Nov  1503 Maurice Berkeley,  Knt.
5 Nov  1504  William Pole, Esq.
1 Dec  1505 Thomas Sherrard
9 Feb  1507 William Richard Flower, Esq.
3 Dec 1507 John Coly, Esq.
15 Dec  1508 Everard Fylding( Knighted before Easter 1509)
  Henry VIII
14 Nov  1509 Christopher Browne
9 Nov  1510 Edward Sapcote, Esq
8 Nov  1511 George Makworth
7 Nov  1512 John Haryngton
9 Nov  1513 Everard Digby, Esq
7 Nov  1514 Thomas Brokesby
5 Nov 1515 John Calcote or Caldecote
10 Nov  1516 John Haryngton the elder, Esq
9 Nov  1517 John Digby, Knt.
8 Nov 1518  Everard Digby, Esq.
8 Nov  1519 William Fylding, Esq.
6 Nov  1520  John Haryngton the younger
3 Feb 1521 John Haryngton the elder
12 Nov 1522 George Makworth, Esq.
13 Nov  1523 John Digby, Knt.
10 Nov  1524 Francis Broun, Esq.
27 Jan  1526 John Calcott, Esq.
7 Nov  1527 William Fylding, Esq.
16 Nov  1527 Edward Sapcote, Esq.
7 Nov  1528  Everard Digby, Esq.
9 Nov  1529 Edward Catesby, Esq.
11 Nov  1530 George Makworth, Esq.
9 Nov  1531 Edward Sapcott or Sapcootes, Esq
20 Nov  1532 Everard Digby, Knt
17 Nov  1533 John Harryngton, Esq.
14 Nov  1534 Edward Catesby, Esq.
12 Feb  1535 George Makworth, Esq.
22 Nov  1535 Edward Sapcote, Esq.
27 Nov  1536 Andrew Newell or Nowell, Esq.
14 Nov  1537  Thomas Brudenell, Esq.
15 Nov 1538 Francis Makworth, Knt. ( afterwards called Esq.)
17 Nov 1539 Richard Cycill, Esq.
17 Nov  1540 John Harryngton, Esq.
27 Nov 1541 Kenelm Digby, Esq.
22 Nov  1542 Edward Sapcote, Esq.
23 Nov 1543 Francis Makworth,  Esq.
16 Nov  1544 George Sherard, Esq.
22 Nov  1545 Anthony Browne, Esq
  Edward VI
 23 Nov  1546 Edward Sapcote, Esq.
27 Nov  1547 Anthoney Coley, Esq
3 Dec  1548 Simon Digby, Esq.
12 Nov  1549 Kenelm Digby, Esq.
11 Nov  1550 Andrew Nowell, Esq.
11 Nov  1551 Anthony Coly, Esq.
10 Nov  1552 John Harrington, Knt. ) account rendered by his executor, James Harrington, Esq. Sir John died 9 Aug 1553)
East 1553 James Harrington, Esq.
  Mary
 8 Nov  1553 Kenelm Digby, Esq.
14 Nov  1554 George Sherard, Esq.
14 Nov  1555 Francis Makworth,  Esq.
13 Nov  1556 Andrew Nowell, Esq.
16 Nov  1557 Anthony Browne, Esq
  Elizabeth I
23 Nov  1558 Edmund Brudenell, Esq.
 9 Nov 1559 Anthony Colly, Esq.
12 Nov  1560 James Harrington, Esq. ( perhaps afterwards Knighted)
8 Nov 1561 Kenelm Dygby, Esq.
19 Nov  1562 George Sherard, Esq
8 Nov  1563 William Calcote or Caldecote, Esq.
9 Nov  1564 George Makworthe, Esq
16 Nov  1565 John Flower, Esq.
18 Nov  1566 James Harrington, Knt.
18 Nov  1567 Kenelm Dygby, Esq.
18 Nov 1568 Anthony Colley, Esq.
12 Nov  1569 John Flower, Esq.
13 Nov  1570 Maurice Barkley, Esq.
14 Nov  1571 Anthony Browne, Esq.
13 Nov  1572 George Makworth, Esq
10 Nov  1573 Thomas Coney, Esq.
15 Nov  1574 Robert Sapcote, Esq.
15 Nov 1575 Kenelm Digby, Esq
13 Nov 1576 Anthony Colley or Colybe, Esq.
27 Nov 1577 John Fowler, Esq
17 Nov 1578 James Harrington, Knt.
23 Nov 1579 Michael Catesby, Esq
21 Nov 1580 George Mackworth, Esq
27 Nov 1581 William Fyeldinge, Esq
5  Dec 1582 Roger Smyth, Esq
25 Nov 1583 Anthony Colley or Colybe, Esq.
19 Nov 1584 Thomas Conny or Coyne, Esq
22 Nov 1585 Kenelm Digby, Esq.
14 Nov 1586 James Harrington, Knt.
4  Dec 1587 Andrew Noell, Knt.
25 Nov 1588 George Sheffeild, Esq.
24 Nov 1589 Robert Sapcote, Esq.
24 Nov 1590 Henry Harenden, Esq.
25 Nov 1591 William Fielding, Esq.
16 Nov 1592 Roger Smith, Esq.
26 Nov 1593 James Harrington, Esq.
21 Nov 1594 John Harrington, Knt
27 Nov 1595 Andrew Nowell, Knt
22 Nov 1596 William Fieldinge, Esq
25 Nov 1597 Henry Ferrers of Baddesley, Esq.
28 Nov 1598 John Harrington, Knt.
2  Dec 1599 Thomas Mackworth, Esq.
24 Nov 1600 Andrew Nowell or Noel, Knt
2  Dec 1601 James Harrington, Esq.
  James I
7  Dec 1602 John Harrington, Knt.
1 Dec 1603 William Bodenden, Esq
 1604 William Bulstrode, Knt.
2 Feb 1605 Basil Fieldings, Esq
17Nov 1606 Henry Barkley of Wymondham, Esq
9 1607 Guy Palmes, Knt
12 1608 Edward Noell,Knt and Bart
 1609 Thomas Mackworth, Esq.
6 1610 William Halford, Esq
 1611 John Elmes, Esq.
 1612 Robert Lane, Knt.
 1613 Anthony Andrews, Knt
 1614 Francis Bodenden, Esq
6 Nov 1615 Edward Noell,Knt and Bart
11 Nov 1616 Richard Coney, Knt.
6 Nov 1617 Guy Palmer, Knt.
9 Nov 1618 Abraham Johnson, Esq
 1619 Richard Halford, Esq
6 Nov 1620 Anthony Colley, Esq
 1621 Edward Harrington, Knt and Bart
7 Nov 1622 Robert Lane, Knt.
 1623 Robert Tredway, Esq
 1624 John Osborne, Esq
  Charles I
 1625 Guy Palmes, Knt
 1626 William Gibson
4 Nov 1627 Henry Mackworth, Esq.
 1628 Everard Fawkener, Esq
 1629 John Hoggesford, Esq
7 Nov 1630 John Wingfield or Winckfield, Knt
 1631 Richard Halford, Esq
 1632 Anthony Colley, Knt.
10 1633 Richard Hickson, Esq
5 1634 Francis Bodenden or Bodington, Knt
 1635 Henry Mynne, Knt
3 Oct 1636 Edward Harrington, Knt and Bart
30 Sept 1637 Lyon Falconer, Esq
22 Oct 1637 Edward Andrews, Esq
4 Nov 1638 John Barker, Esq
 1639 Thomas Lovett, Esq.
 1640 Robert Horsman, Esq.
 1641 Thomas Wayte, Esq.
 1642 ---------
30 Nov 1643 Thomas Wayte, Esq.
20 Jan 1644 --  Osborne
15 March 1645 John Osborne, Esq.
1  Dec 1646 Abel Barker of Hamilton, Esq.
29 Nov 1647 Christopher Browne, Esq.
  Charles II
23 Nov  1648 Barbard Walcott, Esq.                           } Commonwealth
7  Nov 1649 Peter Tyron the younger, Esq.               }         “
7  Nov  1650 Benjamin Norton, Esq.                          }         “
4  Nov 1651 Thomas Hartopp, Knt.                           }         “
12 Nov 1652 Salathiel Crewe, Esq.                             }         “
10 Nov 1653 Bennet Sherard, Esq.                              }         “
15 Nov 1653 Robert or Richard Fancourt, Esq.          }         “
 1654 Francis Palmer, Esq.                              }         “
 1655 Edward Fawkner, Esq.                           }         “
 1656 Richard Hartford, Esq.                            }         “
 1657 Samuel Barker, Esq.                                }         “
 1657 Jonathan Barker, Esq.                             }          “
 1658 William Hide, Esq.                                  }          “
5 Nov 1660 Eusebius Pensaunt or Pelsant, Knt.
 1661 William Palmer, Esq.
 1662 Richard Winckfield, Knt. ( died before his account was rendered)
 1663 Beaumont Bodenham, Esq.
 1664 Richard Rosse, Esq.
12 Nov 1665 Charles Holford or  Halford, Esq.
7 Nov 1666 Thomas Mackworth, Bart.
6 Nov 1667 Edward Horseman, Esq.
6 Nov 1668 Walter Moore, Esq.
11 Nov 1669 Andrew Broughton, Esq.
 4 Nov 1670 Thomas Pilkington, Esq.
9 Nov 1671 Thomas Barker, Esq.
11 Nov 1672 John Newland, Esq.
12 Nov 1673 William or Nicholas Atkins, Esq
5 Nov 1674 Richard Fancourt, Esq.
15 Nov 1675 Ezekiel Johnson, Esq.
 1675 John Wallet, Esq
9 Nov 1676 Ezekiel Johnson, Esq.
26 Nov 1676 Samuel Browne,Esq (appointment antedated to 10Nov in Sheriff’s Roll)
15 Nov 1677 John Weaver, Esq.
17 Nov 1677 Anthony Palmer, of Wolfox, Esq.
14 Nov 1678 Ezekiel Johnson, Esq.
 1678 John Winkfield, Esq.
13 Nov 1679 Henry Warren, Esq.
 1679 Christopher Browne, Esq.
4 Nov 1680 Thomas Barker, Esq.
21 Nov 1681 Henry Verney, Esq
28 Nov 1681 Richard Verney, Esq
13 Nov 1682 Andrew Noell, Knt.
12 Nov 1683 Edward Coney, Esq.
  
  James II
20 Nov  1684 John Bullington, Esq
13 Dec 1685 Eusebius Buswell alias Pelsant, Esq
25 Nov 1686 Clement Breton or Bretaigne, Esq
5 Dec 1687 William Stafford, Esq
  William and Mary
28 April 1688 John Digby, Esq.
8 Nov 1688 Lawrence Peach, Esq.
17 Nov 1688 Charles Terrell, Esq
18 March 1689 John Favell or Flavell, Esq.
18 Nov 1689 John Allen, of Wing, Esq.
 1689 Wellesborne Sill, Esq.
29 Dec 1690 Richard Peach, Esq.
24 Dec 1691 William Collin, Esq.
31 Dec 1691 William Collins the younger, Esq
17 Nov 1692 William Johnson
16 Nov 1693 Richard Halford, Esq.
27 Nov 1693 John Browne, Esq.
6  Dec 1694 Samuel Hunt, Esq.
19 Dec 1694 Armine or Arnin Bullingham,Esq
5  Dec 1695 Edmund Harrison, Esq.
3  Dec 1696 Thomas Mackworth or Markworth, Bart.
23 Dec 1697 William Stafford, Esq
22 Dec 1698 Christopher Clitherow, Esq.
20 Nov 1699 Nebemiah Tookey, Esq.
28 Nov 1700 Bartholomew Burton, Esq
  Anne
4 Jan 1702 John Wingfield, Esq.
3 Dec 1702 Nicholas Bullingham, Esq.
2 Dec 1703 Thomas Burrell, Esq.
21 Dec 1704 Thomas Hubbard, Esq.
3 Dec 1705 William Edgson or Edston, Esq.
14 Nov 1706 Thomas Cox, Esq.
20 Nov 1707 Henry Smith, Esq. ( accounts for the whole year)
18 Dec 1707 William Fancourt, Esq ( apparently did not act)
29 Nov 1708 Samuel Barker, Esq.
1 Dec 1709 William Fancourt, Esq.
24 Nov 1710 John Sharpe, of Wynne, Esq
13 Dec 1711 William Exton, Esq.
28 Jan 1712 William Roberts, Esq.
11 Dec 1712 John Newbond, Esq
30 Nov 1713 Charles Roberts, Esq.
  George I
16 Nov 1714 John Boyall, Esq.
22 Nov 1715 Robert riddlington, Esq.
12 Nov 1716 John Sisney, Esq.
21 Dec 1717 Thomas Johnson of Tinwell, Esq.
 1718 John Whiteing, Esq.
3 Jan 1719 Frances Wooton, Esq.
3 Jan 1721 Orlando Browne, Esq.
14 Dec 1721 Thomas Roberts, Esq.
11 Dec 1722 Francis Browne, Esq.
7  Jan 1724 George Brushfield, Esq.
10 Dec 1724 William Scott, Esq.
 1725 William Algar, Esq.
29 Dec 1726 Charles Tryon, Esq.
  George II
16 Dec 1727 Edward Wright, Esq.
18 Dec 1728 Kenelm Digby, Esq.
18 Dec 1729 William Tampion, Esq.
14 Dec 1730 George Maiston, Esq.
9 Dec 1731 Lycester Baroden, Esq.
12 Jan 1732 Joseph Herrendine, Esq.
14 Dec 1732 William Goding, Esq.
20 Dec 1733 William Fowler, Esq,
19 Dec 1734 Thomas Thomblin or Tomlyn, Esq.
18 Dec 1735 George Cooke, Esq.
19 Jan 1737 Wrendenhall or Redenhall Pearce or Pearse, Esq.
12 Jan 1738 Thomas Bradgate of Uppingham, Esq.
21 Dec 1738 Richard Sharpe, Esq.
31 Jan 1740 Edmund Sismey, Esq.
24 Dec 1740 Kenelm Digby, Esq.
31 Dec 1741 John Browne, Esq.
16 Dec 1742 John Cooke, Esq.
5 Jan 1743 Henry Shield, Es.q
2 Feb 1744 Thomas Davie, Esq.
10 Jan 1745 Anthony Lucas, Esq.
16 Jan 1746 John Mitchell or Michell, Esq.
15 Jan 1747 Thomas Wooton, Esq.
12 Feb 1747 James Morpott, Esq.
14 Jan 1748 William Chisseldon, of Ridlington , Esq.
11 Jan 17 Jan 1749 Charles Smith , Esq.
6 Dec 1750 Richard Hothkin, of Uppingham, Esq.
16 Jan 1751 Thomas Ridlington, of Glaston, Esq.
28 Feb 1751 William Sherrard the younger of Langham, Esq.
14 Jan 1752 Richard Marston, of Belton, Esq.
 1752 John Bass, Esq.
7  Feb 1753 William Brushfield, Esq.
31 Jan 1754 James Sisney,  of Lyddington, Esq.
29 Jan 1755 John Maydwell, of Bart Gates in Oakham, Esq.
27 Jan 1756 Robert Tomblin of Edith Weston, Esq.
4  Feb 1757 John Digby of N. Luffenham, Esq.
27 Jan 1758 Thomas Trollop Browne of Tolthorpe, Esq.
2  Feb 1759 Edward Ward  of Preston, Esq.
1  Feb 1760 Charles Roberts, of Belton, Esq.
  George III
16 Feb 1761 Henry Dove , of Tinwell, Esq.
15 Feb 1762 Thomas Sharpe, of Langhem, Esq.
4  Feb 1763 John Batson, of Empingham, Esq.
19 Feb 1764 Edward Hunt, of Glaston, Esq.
1  Feb 1765 William Lawrence of Preston, Esq.
17 Feb 1766 John Tiptaft, of Braunston, Esq.
13 Feb 1767 John Ridlington, of Edith Weston, Esq.
15 Jan 1768 Henry Shield, of Preston, Esq.
27 Jan 1769 Edmund Sismey of Liddington, esq.
9  Feb 1770 John Boyale of Belmersthorpe, Esq.
6  Feb 1771 Thomas Bullivant, of Ashwell, Esq.
24 Feb 1771 Gilbert Heathcote, of Normanton, Bart.
17 Feb 1772 John Stubbins , of Barrowden, Esq
21 Feb 1772 Frances Chelselden, of Ridlington, Esq.
8  Feb 1773 John Palmer, of Seaton, Esq.
7 Feb 1774 Robert Walker, of Uppingham, Esq.
6  Feb 1775 John Cooke, of Uppingham, Esq.
5  Feb 1776 Henry Sharpe, of Wing, Esq.
31 Jan 1777 Robert Hotchkins,  of S. Luffenham, Esq.
28 Jan 1778 George Godfrey, of Wardley, Esq.
1 Feb  1779 John Freer the younger of Oakham, Esq.
2 Feb 1780 Nedham Chelseden, of Manton, Esq.
5 Feb 1781 Thomas Saunders, of Morcott, Esq.
1 Feb 1782 Tobias Hippersley, of Hambleton, Esq.
10 Feb 1783 John Bellars, of Seaton, Esq.
9 Feb 1784 John Hawkins, of Brooke, Esq.
7 Feb 1785 Thomas Falkner, of Morcott, Esq.
13 Feb 1786 Thomas Baines, of Uppingham, Esq.
12 Feb 1787 George Belgrave of Ridlington, Esq.
8 Feb 1788 William Belgrave, of Uppingham, Esq.
29 April 1789 Benjamin Cramp, of Oakham, Esq.
29 Jan 1790 Henry O’Brian, of Tixover, Esq.
4 Feb 1791 Thomas Woods, the younger of Brooke, Esq.
3 Feb 1792 James Tiptaft ,of Braunston, Esq.
6 Feb 1793 Thoams Barfoot, of Ayston, Esq.
5 Feb 1794 Thomas Forsyth, of Empingham, Esq.
11 Feb 1795 Gilbert Heathcote, of Normanton, Esq.
5 Feb 1796 Robert Tomblin or Tomlin, of Edith Weston, Esq.
1 Feb 1797 Thomas Hunt, of Wing, Esq.
7 Feb 1798 William Sharrard, of Langham, Esq.
1 Feb 1799 Samuel Reeve, of Ketton, Esq.
5 Feb 1800 William Haycock, of Owston in Leicestershire, Esq.
11 Feb 1801 William Kemp, of Belton, Esq.
3 Feb 1802 William Gillson, of Burleigh, Esq.
3 Feb 1803 Joseph Cope, of Edith Weston, Esq.
1 Feb 1804 Cotton Thompson, of Ketton, Esq.
6 Feb 1805 John Hack, of Clipsham, Esq.
1 Feb 1806 John Hotchkin, of Tixover, Esq.
4 Feb 1807 William Shield, of Wing, Esq
3 Feb 1808 Thomas Bryan, of Stoke, Esq.
6 Feb 1809 Abel Walford Bellears, of Bulmerthorpe, Esq.
31 Jan 1810 William Gillson, of Wing, Esq.
8 Feb 1811 The Hon George Watson, of Rockingham Castle
24 Jan 1812 Gerrard Noel Noel, of Exton, Esq.
10 Feb 1813 Stafford O’Brian of Glaiston,Esq.
4 Feb 1814 George Fludyer, of Aiston,Esq.
13 Feb 1815 Samuel Parker or Barker, of Lyndon, Esq.
12 Feb 1816 John Cole Gillson, of Lyndon, Esq.
     Feb 1817 Thomas Faulkner Baines, of Morcott, Esq.
24 Jan 1818 Robert Peach, of Lyddington, Esq
10 Feb 1819 James Tiptaft, of Braunston, Esq
  George IV
12 Feb 1820 Robert Sheild, of Wing, Esq.
6 Feb 1821 William Lawrence, of Preston, Esq.
4 Feb 1822 Thomas Floar, of Whissendine, Esq.
31 Jan 1823 Thomas Tompsom, of Tinwell, Esq.
31 Jan 1824 John Morris, of N. Luffenham, Esq.
2 Feb 1825 John Nelae, of Belton, Esq.
30 Jan 1826 Thomas Hill, of Uppingham, Esq.
5 Feb 1827 Thomas John Bryan, of Stoke Dry, Esq.
13 Feb 1828 Thomas Walker , of Liddington, Esq.
11 Feb 1829 George Finch, of Burley. Esq
2 Feb 1830 John Eagleton, of S. Luffenham, Esq.
  William IV
31 Jan 1831 Thomas Birch Reynardson, of Essendine, Esq.
6 Feb 1832 William Gilford, of N. Luffenham, Esq.
 1833 John Muxloe Wingfield, of Market Overton, Esq.
 1834 E.W. Smythe, of Gunthorpe, Esq
 1835 George Kemp, of Belton , Esq.
 1836 Robert Wade, of Uppingham
  Victoria
 1837 John Stokes , of Caldecott, Esq.
 1838 Matthew Laxton, of Greetham, Esq.
 1839 John Monkton, of Fineshades, Esq.
 1840 Samuel Richard Fydell, of Morcott, Esq.
 1841 Joseph Tomblin, of Leigh Lodge, Esq.
 1842 Richard Westbrook Baker, of Cottesmore, Esq.
 1843 George Fludyer, of Ayston, Esq.
 1844 Charles Grantham, of Ketton, Esq.
 1845 Henry Bennet Pierrepoint, of Ryhall, Esq.
 1846 John Gilson of Wing, Esq.
 1847 Richard Lucas, of  Edith Weston, Esq.
 1848 Lord Campden, of Exton.
 1849 John Thomas Springthorpe, of Manton, Esq.
 1850 The Hon William Middleton Noel, of Ketton
 1851 John Moore Pagett, of Clipsham, Esq.
 1852 William de Capell Brooke, of Geddington, Esq.
 1853 John Parker, of Preston, Esq.
 1854 Robert Lee Bradshaw, of Burley, Esq
 1855 Arthur Heathcote, of Pilton.
 1856 Charles Morris, of Oakham, Esq.
 1857 Ayscough Smith of Leesthorpe, Esq.
 1858 William Rudkin Morris, of Wing, Esq.
 1859 Edward Hartopp Craddock Monckton, of Fineshades, Esq
 1860 Samuel Hunt, of Ketton, Esq.
 1861 William Fludyer, of Ayston, Esq.
 1862 The Hon William Charles Evans-Freke, of Bisbrooke.
 1863 The Hon Henry Lewis Noel, of Ketton.
 1864 Charles Ormston Eaton, of Tixover, Esq.
 1865 William Gilford, of North Luffenham, Esq
 1866 William Wing,  of Market Overton, Esq.
 1867 Edward Nathaniel Conant, of Lyndon, Esq.
 1868 Robert Heathcote, of North Luffenham, Esq.
 1869 Richard Septinus Wilkinson, of Manton, Esq.
 1870 George Dawson Rowley, of Morcott, Esq
 1871 Jphn Harry Lee Wingfield, of Tickencote, Esq.
 1872 Charles Cave John Orme, of Oakham, Esq.
 1873 Francis Heathcote, of Pilton, Esq.
 1874 Thomas John Stafford Hotchkin, of South Luffenham, Esq
 1875 William Belgrave, of Preston, Esq.
 1876 Edward Frewen, of Braunston, Esq.
 1877 John Turner Hopwood, of Ketton, Esq.
 1878 George Gerard Charles Fenwick, of Morcott, Esq.
 1879 Edward Sharrard Calcraft Kennedy, of Whissendine, Esq.
 1880 Westley Richards, of Ashwell, Esq
 1881 The Hon Francis Pierremont Cecil, commonly called Lord Francis Horace Pierremnot Cecil , of Stocken Hall;
7 April 1881 Richard Tryon of Oakham, Esq. in place of Lord Francis Cecil, he being engaged in active Naval service
 1882 John William Handley Davenport Handley, of Clipsham, Esq.
 1883 Edward Philip Monkton, of Seaton, Esq.
 1884 Walter Gore Marshall, of Hambleton, Esq.
 1885 William Cunliff Gosling, of Oakham, Esq.
 1886 Fredrick Gordon Blair, of Ashwell, Esq
 1887 Arthur Maurice Blake, of Whissendine, Esq
 1888 Robert Niell, of wing, Esq.
 1889 Blake Robert Hankey, of Essendine, Esq.
 1890 Edward Worrell, of Wing, Esq.
 1891 George Fydell Rowley, of Morcott, Esq
 1892 Evan Hanbury, of Braunston, Esq.
 1893 Francis John Berry, of Wing, Esq
 1894 William Baird of Oakham Oakham, Esq.
 1895 Col Reynardson, of Essendine.
 1896 George Wyatt Worral, of Wing, Esq.
 1897 Sir Henry Clarke Jervoise, Bart of Langham.
 1898 Hon, W.C. Wentworth Fitzwilliam, of Barnesdal.
 1899 Sir Arthur Richard de Cappell Brooke, Bart., of Martinsthorpe.
 1900 Sir Arthur John Fludyer, Bart., of Ayston.
 1901 Willaim Henry Neill, of Wing, Esq.
  Edward VII
 1902 Ernest Lucas Braithwaite, of Edith Weston, Esq.
 1903 Rodolf Alexander Hankey, of Essendine, Esq.
 1904 Thomas Henry Burroughes, of Ketton, Esq.
 1905 Richard Roger Hollins, of Ketton, Esq.
 1906 Hubert Francis Joseph Eaton, of Ketton, Esq.
 1907 Ernest William Proby Conant, of Lyndon, Esq.
 1908 George Hunt, of Tinwell, Esq.
 1909 William Belgrave, of Preston, Esq.
 1910 Sir Edward Geoffrey Broardley Palmer  Bt., of Withcote.
  1911 Major John Maurice Wingfield DSO, of Tickencote.
  1912 Stafford de Vere Hotchkin, of Woodhall Spa, Esq.
  1913 Seymour Pleydell Bouverie, of Whissendine, Esq.
  1914 Ernest Guy Fenwick, of North Luffenham, Esq.
 1915 Owen Hugh Smith, of Langham, Esq.
 1916-9 John Edward Corby, of Belton, Esq.
 1920  Arthur William Hickling ,of Wing Esq.
 1921 Harry Simpson Gee, of Teigh, Esq.
 1922 Thomas Casswell Molesworth, of Ketton, Esq.
 1923 David Needham Royce of Oakham, Esq.
 1924 Frederick Thomas Walker, of Norton Lees,  Sheffield, Esq.
 1925 William James Baird, of Oakham , Esq.
 1926 Wilfred Henry Montgomery Finch, of Burley-on-the-Hill, Esq.
 1927 Roger John Edward Conant, of Lyndon , Esq.
  1928 John Burnaby- Atkins, of Tolethorpe, Esq.
 1929 John Davenport –Handley –Humphreys, of Clipsham, Esq.
 1930 Cecil Gorham Gee, of Rothley, Esq.
 1931 Lawrence Kimball, of Barleythorpe, Esq.
 1932 Vere Finch of Manton, Esq.
 1933 Lt Col Denis Plantagenet Tollemache DSO, of Manton.
 1934 Major Charles Noel Newton M.C., of Ashwell Grange.
 1935 Major William Willmott Mawson O.B.E., of Uppingham
 1936 Colonel Robert Evelyn Manners Heathcote DSO, of Manton.
 1937 Captain Samuel Alexander Watt, of Gunthorpe.
 1938  George Kenneth Fordham Ruddle, of Langham, Esq.
 1939  Samuel Ernest Chesterman, of Wing, Esq.
 1940 Captain James Arthur Hornsby, of Ashwell 
 1941 Arthur Hawley of Lyndon, Esq.
 1942 Dr Astley Clarke, of Lyddington
 1943 W/Cdr James William Ogilvy Dalgleish, of Barleythorpe
 1944 Cecil Allerton Greville Mawson, of Belton, Esq.
 1945 Vere Chaplin of Clipsham, Esq.
 1946 Captain Clarence Campbell Whadcoat, of Langham
 1947 William Melville Codrington, of Preston, Esq.
 1948 Colonel Rowland Pickering Spence, of Braunston
 1949 Lt Col Sir Henry Sauvey Tate Bart., of Withcote
 1950 Lt Col Mansell Halkett Jackson, of Ashwell
 1951 Major Herbert Egerton Whaley, of Ashwell
 1952 Captain Thomas Charles Stanley Haywood, of Gunthorpe
 1953 Michael Auriol Buxton of Langham, Esq.
 1954 David John Davenport- Handley, of Clipsham, Esq.
 1955 Air Marshall Sir John Eustace Arthur Baldwin KBE, CB, DSO, of Ketton
 1956 Captain the Hon Robert Oliver Fitzroy RN ( Retd.), of Stoke Dry(later Viscount Daventry)

 1957 Colonel Sir Eric Gore-Browne DSO, OBE, TD, of Glaston
 1958 Rear Admiral Stuart Latham Bateson CB, CBE.,of Ridlington
 1959 Rupert Winwood Gossage, of Whithcote, Esq.
 1960 John Ernest Michael Conant, of Nether Hambleton  , Esq.
 1961 Henry Richard Hoare, of Wardley, Esq.
 1962 George Somerset Finch, of Ayston , Esq.
 1963 Major Robert Hoare MC, of Hambleton
 1964 George Hamilton Boyle,of Bisbrooke , Esq.
 1965 Lt Col Stephen Theodore MBE, MC,of Ashwell
 1966 Michael Stafford Goddard Jackson, of Tixover, Esq.
 1967 Godfrey Charles Saxton Oliver, of Manton, Esq.
 1968 Giles Henry Charles Floyd, of Tinwell, Esq.
 1969 Charles Hugh Hoare, of Burley, Esq.
 1970 Denis Sydney Player CBE, of North Luffenham, Esq.
 1971 John Giles Charles Gore-Browne, of Lyddington , Esq.
 1972 Captain Richard Miles Micklethwait, of Preston
  

 

High Sheriffs of Leicestershire and Rutland
Following loss of unitary status
  
 1973 John Michael Moubray, of Ridlington, Esq.
1 April 1974 Major Everard John March Phillipps de Lisle, of Stockerston
1 April 1975 John Wedgwood Thellusson Wood, of Bringhurst, Esq.
 1976 George Hamilton Boyle, of Bisbrooke , Esq.
 1977 Simon Jasper Packe-Drury-Lowe, of Prestwold, Esq.
 1978 Major Lyonel Humphrey John Tollemache, of Buckminster
12 April  1979 Timothy Gerald Martin Brooks, of Wistow , Esq.
 1980 Major General Ronald Edward Coaker CB, CBE, MC, of Seaton
 1981 Kenwynn John Madocks Madocks Wright, of Saxelby, Esq.
 1982 Wing Cdr. John Hanbury Smith- Carin AFC, of Ashby Folville
 1983 Captain Simon Everard TD, of Cold Newton
 1984  Anthony Walter Fenwick, of Eaton, Esq.
 1985 The Hon David Gerald Brooks, of Long Whatton
 1986 Edward George Adrian Farnham, of Quorn, Esq.
17 April 1987 Julian Peter Alexander March Phillipps de Lisle, of Medbourne, Esq.
1 5April 1988 Alistair Thomas Charles Haywood, of Lyndon, Esq.
14 April 1989 Gerald Amaury Arnaud March Phillipps de Lisle, of Quenby, Esq.
3 April 1990 Richard Douglas Fowler Bream TD, of Grace Dieu, Esq.
 1991 Robert Turville Constable-Maxwell, of Husbands Bosworth, Esq.
 1992 John Michael Moubray, of Ridlington, Esq.
2April 1993 Robin Hylton Murray-Philipson, of Blaston, Esq.
 1994 John Michael Stannage Whitehead CBE, of Houghton on the Hill, Esq.
 1995 Joseph Cowen, of Laughton, Esq.
 1996 George Nicholas Corah, of Wakerley, Esq.
  
High Sheriffs of Rutland
 Following unitary status
  
3 April 1997 David Barry Owen, of Teigh, Esq.
 1998 Mrs.Lorna Lee Taylor, of Ashwell
9 April  1999 Mrs Wendy Margaret  Lancaster Goldring
later Lady Goldring, of Preston
15 April  2000 Robert Noel  Charles Bingley, of Wing, Esq.
7 April 2001 Michael Martin  Allen, of Brooke, Esq.
13 April  2002 John Stuart  Geer  Paton , of Clipsham, Esq.
5 April 2003 Mrs. Mary Constance  Lloyd, of Uppingham
9 April 2004 Mark Edward Taylor, of Manton, Esq.
5 April  2005 Robert Edmund  John Boyle, of Bisbrooke , Esq.
6 April  2006 Mrs. Miranda Lynn Hall, of Hambleton.
29 March  2007  Mrs Barbara  Elizabeth  Gilman,  of Pilton.
2 April  2008 Thomas Hornby Cooper, of Exton, Esq.
9 April 2009  Mrs Elizabeth Anne Mills of Empingham and Ashwell
6 April  2010  Mrs Sarah                 Forsyth, of Uppingham
8 April 2011 Peter  Outram  Lawson Esq of Lyddington.
4 April  2012 Bartle  Grimston  Hellyer Esq, of Ridlington.
In nomination 2013  Mrs Patricia                Ruddle of Langham